Realizacje
Urząd Miasta Raciborza: jak w sejmie:)
Urząd Miasta Raciborza: jak w sejmie:)
Northern | 17 listopada 2009

Jesienią ubiegłego roku zajmowaliśmy się montażem całkowicie nowej instalacji multimedialnej w Sali Kolumnowej Miasta Raciborza.

Multimedia to coraz częściej słyszane określenie. Multimedialne kursy gry na instrumentach, encyklopedie, szkolenia, programy edukacyjne, prezentacje, terminale, a nawet fontanny. Pokazy laserowe w stylu światło i dźwięk czy rzeczywistość wirtualna wykorzystują techniki i treści multimedialne - w sumie – multimedialny odlot.

Źródłosłów wyrażenia nie jest trudny do rozszyfrowania: z łacińskiego multum  -  wiele, dużo i medium - środek przekazu, kompilujemy słowo oznaczające media, wykorzystujące różne formy przekazu, które symbolizują poniższe ikonki

 nowy_obraz
 
Jakie media wchodzą w skład nowej instalacji w Raciborskim UM?
 
Nowej generacji nagłośnienie oraz zestaw wizualizacji: 50-calowy ekran plazmowy oraz profesjonalny rzutnik multimedialny z ekranem elektrycznym. Urządzenia zapewniają doskonałą fonię oraz obraz w jakości HD (High Definition) czyli wysokiej rozdzielczości. Skrót HD jest ogólnym określeniem sygnału TV o rozdzielczości większej niż standardowo przyjęta np. w systemie PAL.

System nagłośnienia w Sali Kolumnowej jest całkowicie nowy, oparty na również nowej, 100 Voltowej instalacji. Składa się z 10 wysokiej klasy dwudrożnych głośników umieszczonych w suficie, zestawu 29 mikrofonów i dodatkowego osprzętu, o którym za chwilę. Jest to typowa instalacja radiowęzłowa, w której głośniki dopinane są równolegle.

System nagłośnienia

Głośniki te nazywamy dwudrożnymi ze względu na ich budowę i właściwości: jeden głośnik składa się w zasadzie z dwóch mniejszych: osobno działa głośnik basowy, w którego środku wmontowany jest głośnik wysoko-tonowy, sprawia to, że soprany i basy są lepiej uwypuklone. Głośniki wpięte są do wzmacniacza o mocy 250W. Kolejnym elementem są mikrofony na biurkach, takie jak na sali obrad Sejmu RP: u każdego, kto włącza swój mikrofon, dookoła główki mikrofonu zapala się czerwona obwódka, kiedy dyskutant włącza się do debaty. Gdy polemika wymyka się spod kontroli, przewodniczący może wyłączyć mikrofony gorliwych adwersarzy.

 
um_min_9
 Oprócz zestawu mikrofonów przewodowych są jeszcze dwa mikrofony bezprzewodowe, które mają zasięg nawet daleko spoza sali.

Do całości tego zestawu należy doliczyć jeszcze odtwarzacz DVD i magnetofon (poprzedni). Przebieg obrad można zapisać na kasecie lub cyfrowym rejestratorze dźwięku, dostarczonym z całym osprzętem.

Urządzenia te znajdują się w tzw. szafie głównej na sali.

Wszystkim steruje procesor dźwięku, co najważniejsze, eliminuje sprzężenia. Na tej sali ilość mikrofonów przewyższa ilość głośników, a mikrofony skierowane są bezpośrednio w głośniki, co normalnie zaowocowałoby jednym wielkim sprzężeniem(!) Jednakże, wysokiej klasy procesor wycina sprzężenia, można tylko dodać, że jest to bardzo drogie, specjalistyczne urządzenie.

System wizualizacji

Z systemem nagłośnienia sprzężony jest system wizualizacji wykorzystywany przy różnego rodzaju pokazach, prezentacjach, szkoleniach itp. Na jednej ścianie widnieje 50-calowy ekran plazmowy FullHD (teoretycznie oznacza to pełną zgodność sprzętu ze standardem HDTV, co ma zagwarantować jak najlepsze wykorzystanie możliwości odbieranego sygnału), z drugiej strony rzutnik multimedialny z ekranem sterowanym ręcznie lub zdalnie. Jak wspomniano, cała instalacja wizyjna przygotowana jest już w systemie High Definition. Do tego nie mogło zabraknąć laptopa, oczywiście z wyjściem HDMi, który też podłączony jest do szafy. W szafie umieściliśmy dystrybutor, dzięki któremu obraz może być równocześnie puszczany na plazmę i ekran rzutnika. Na oba urządzenia przekazywany jest obraz pełnej jakości. System jest też sprzęgnięty z odtwarzaczem DVD, skąd dźwięk przekazywany jest do głośników, a obraz na ekrany. Jakość dźwięku i obrazu jest bardzo wysoka, można pozazdrościć oglądania meczy – jak w kinie ;)


um_min_8
 

um_min_7
Struktura sieciowa

W całej sali pod każdym biurkiem przygotowany jest zestaw 6 gniazdek: gniazdka sieci struktury wewnętrznej urzędu z możliwością podłączenia telefonu lub internetu, po dwa gniazda sieciowe, gniazda zasilające komputerowe (tylko dla urządzeń komputerowych), zasilanie z odpowiednią blokadą, oraz  z drugiej strony każdego biurka, gniazdka użytkowe.
 um_min_2Zestaw gniazdek znajduje się także w szafie głównej, za plazmą, przy rzutniku multimedialnym (ma on możliwość wpięcia do sieci, ViFi, czytnik Blue tooth).

Skonfigurowaliśmy dwa rodzaje zasilania całej sali rozbite na kolejne obwody. Wszystko zbiega się w szafie informatycznej (po przeciwnej stronie szafy multimedialnej), która wyposażona jest w 3 przełączniki (switche) gigabitowe, do informatyków puszczona jest skrętka szóstej kategorii, 2 wkrętki – do przesyłu danych gigabitowego czyli 1 giga bit / sekunde. To jest rozbite na switche stumegowe: gigabitowe wejścia na wyjścia stumegowe. Każde gniazdko może być w dowolny sposób wpięte do sieci, switche są w pełni konfigurowalne. Sala wykorzystywana jest do różnych rzeczy więc zachodzą różne potrzeby. System, w zależności od tego, jak zadecydują informatycy, umożliwia radnym lub gościom podpięcie się do Internetu kablowo lub za pomocą WiFi (inaczej HotSpot). Obwody zasilania poprowadzone są z głównej rozdzielni, można więc powiedzieć że struktura komputerowa z jej zasilaniem jest całkowicie nowa, cały system elektryczny jest nowy. Jest specjalna skrzynka elektryczna, w której te obwody są załączane, jest osobne zasilanie do każdej z szaf, do plazmy i rzutnika. Każde z urządzeń może być więc oddzielnie wyłączone na bezpieczniku, można też wyłączyć wszystko jednocześnie za pomocą bezpiecznika głównego, bez sprawdzania wszystkiego po kolei.


um_min_3
Sebastian Rajchel opowiada i prezentuje salę

W zeszłym roku w okresie wakacyjnym był remont, przy okazji modernizowaliśmy salę. System sprawdza się bardzo dobrze. W tym roku przeprowadzamy bardzo dużo szkoleń. Przyjeżdżają firmy zewnętrzne, szkolą pracowników różnych urzędów włącznie z naszym. System jest wykorzystywany bardzo często i jeszcze nigdy nie mieliśmy żadnych zastrzeżeń. System wizualizacji jest fantastycznej jakości, aż szkoda że nie można sobie przyjść po południu z popcornem… W czasie prezentacji obraz wyświetlany jest zarówno na rzutniku jak i na ekranie plazmowym, osobom siedzącym bliżej plazmy lub mających problem ze wzrokiem, tak jak ja, wygodniej jest patrzeć tutaj.

Trzeba przyznać, że sala robi wrażenie: nawet osoby z większych miast, takich jak Poznań, wyrażają swoje uznanie. Często wynajmujemy salę odpłatnie różnym firmom, albo nasi pracownicy, w zamian za wynajmie, mogą nieodpłatnie uczestniczyć w kursach i szkoleniach

Na samym początku było trochę problemów, ale wynikało to z tego, że jeszcze nie do końca mieliśmy wszystko opanowane.

Przy montażu mieliśmy trudną, a jak się potem okazało „odkrywczą” sytuację – w podwójnym tego słowa znaczeniu. Okazało się, że z całym okablowaniem trzeba się podłączyć pod mównicę. Mieliśmy dwa nieatrakcyjne wyjścia: albo przewiercić się piętro niżej, gdzie jest nowo wyremontowane biuro obsługi interesantów, albo rozryć kafelkowaną podłogę… Jako, że płytki były kładzione 10 lat temu, w żadnej hurtowni nie można było nawet nic podobnego kupić. Budżet mieliśmy już prawie wyczerpany, nie było mowy o wymianie płytek na całej sali i  trochę się niepokoiliśmy: Jak to będzie wyglądało?! Tymczasem pan Marek, instalator z Northern, podjął się wyzwania, jakiego nie podjąłby się chyba nawet płytkarz, który to robił. Odkrył ze dwa metry kwadratowe podłogi, nie uszkadzając ani jednej płytki! To było niesamowite, żadna nie pękła, położono instalację i płytki wróciły na swoje miejsce. Tymczasem, Marek odkrył nowy talent;) Dziś nie ma śladu po tych manewrach:)


 kafelki_um

Współpracujemy z firmami:
  Odwiedź nas też na:
  • www.safelab.pl
   systemy powiadamiana ludności Wejdź »
  • www.cnc3d.eu
   usługi cięcia CNC Wejdź »
  Raport pracy ochrony:
  Ostatnia zmianaSumarycznie od 01.07.2000
  Sprawdzone obiekty:238Sprawdzone obiekty:842 528
  Przejechane km:252Przejechane km:747 051
  Interwencje:1Interwencje:1 082
  Fałszywe alarmyFałszywe alarmy
  systemy Northern1systemy Northern1 032
  systemy innych firm3systemy innych firm12 580