Realizacje
Nocna zmiana - jak wygląda praca ochrony.
Nocna zmiana - jak wygląda praca ochrony.
Northern | 06 listopada 2014

Na objazd z Grupą Interwencyjną - Rozmowa z Andrzejem Gnotem, szefem Specjalistycznych Uzbrojonych Formacji Ochronnych (SUFO) Northern.dsc04780
Dyspozytor w stacji monitorowania.


Ilu ochroniarzy zatrudnia firma?

Obecnie zatrudniamy 15 pracowników ochrony.

Kto może pracować jako ochroniarz?

To zależy od zakresu obowiązków, w różnych firmach jest różnie. My stawiamy na wykwalifikowanych pracowników. Wymagania kwalifikacyjne określa Ustawa. Nasza firma posiada Koncesję i pozwolenie na broń, dlatego nasi ochroniarze muszą posiadać wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony.

My oraz firma Era, z którą współpracujemy, jesteśmy jedynymi firmami w Raciborzu i okolicy, które mają pozwolenie na broń - dzięki temu możemy posługiwać się bronią służbową. Każdy patrol oraz dyspozytor stacji monitorowania jest uzbrojony.6kol
Pracwonicy SUFO gotowi do akcji.

 
Czy trudno zdobyć wpis na listę kwalifikowanych pracowników?

Kurs pracownika ochrony fizycznej to poważna rzecz, zajęcia odbywają się przez kilka - kilkanaście tygodni w zależności od tego czy są to kursy stacjonarne czy zaoczne. Kandydat musi się wykazać dużą sprawnością fizyczną oraz szeroką wiedzą teoretyczną, znajomością przepisów i tak dalej. Wpis, dawniej była to licencja, zdobywa się po zaliczeniu trudnego egzaminu przed odpowiednią komisją. Wszystko musi odbywać się zgodnie z wytycznymi Ustawy „O ochronie osób i mienia". Licencja I stopnia daje uprawnienia do stosowania środków przymusu bezpośredniego takich jak np. kajdanki, czy broń palna. Według konstytucji wszelkie ograniczenia wolności oraz nietykalności człowieka muszą być określone ustawowo, nie mogą być nawet regulowane aktami niższego rzędu, stąd Trybunał cofnął niedawno pracownikom CBA możliwość stosowania kajdanek.

 tn_img_5474_copy

Broń na wyposażeniu pracowników ochrony.

 

Jak wygląda zwykły dzień pracownika ochrony?

Ochroniarze pracują na zmiany według grafiku. Po przyjściu do pracy pobierają broń (my używamy 13-strzałowych pistoletów CZ, kaliber 9mm), środki przymusu bezpośredniego takie jak kajdanki, pałka wielofunkcyjna i gaz obezwładniający. Wyjazd w teren nocnej zmiany zaczyna się zazwyczaj około godziny 20.30. Obiekty patrolowane są średnio dwukrotnie w dni robocze, cztery razy w weekendy - wszystko zależy od zawartej z klientem umowy oraz od tego czy są to obiekty użyteczności publicznej, siedziby firm czy też posiadłości prywatne. Wszędzie ochronę dostosowuje sie do indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych. W naszej Stacji Monitorowania prowadzimy tak zwaną "księgę służby", w której dyspozytor odnotowuje każdy ruch Grupy Interwencyjnej: ochroniarze zgłaszają dyspozytorowi gdzie są, notowana jest data i godzina oraz stan sprawdzanego obiektu.

 
Czyli nie ma takiej możliwości, że ochroniarze zaparkują w parku i się zdrzemną?

Nie. Nie ma takiej możliwości również dlatego, że mamy pewne ustalone trasy, znają je zarówno GI jak i dyspozytor. Ze względu na oszczędność paliwa - każdej doby przejeżdżamy około 250 km - (Zobacz: Raport pracy ochrony na stronie www.northern.com.pl) trasy muszą być logicznie przemyślane. Poza tym, klient musi mieć możliwość weryfikacji: jeżeli chce nas sprawdzić, może sobie zażyczyć wydruk z całego miesiąca i wszystko ma czarno na białym: w jakie dni, o których godzinach był patrol i jakie uwagi były zgłaszane do stacji monitoringu. Ponieważ mamy sporo obiektów poza terenem Raciborza, często dwa patrole muszą działać jednocześnie - tak abyśmy zmieścili się w czasie dojazdu, który mamy w umowie: na terenie Raciborza jest to 10 minut, a poza nim 14min. (Zobacz artykuł: Czas reakcji ochrony: fakty i mity.) To prawda, że w razie alarmu przeważnie jesteśmy na obiekcie o wiele szybciej, bo często zadarza się, że akurat jesteśmy blisko, ale przecież w ochronie nie można liczyć tylko na szczęście. Fakt, że dwa patrole działają jednocześnie znacznie podwyższa naszą skutecznoość. To niedopuszczalne, ale wiem, że niektóre firmy świadomie wprowadzają klientów w błąd obiecując im niewykonalne w praktyce rzeczy, lub informując o większej liczbie grup interwencyjnych niż w rzeczywistości, radziłbym dokładnie sprawdzać takie informacje.

 tn_img_5501

Wyposażenie pracownika ochrony: kamizelka, kajdanki.


Czy te ustalone trasy nie spowodują, że jakiś przestępca będzie mógł sobie ustalić najlepszy moment na załatwienie swojej sprawy?

To, że trasy sa logiczne nie znaczy, że zawsze takie same, przemieszczamy się w różny sposób. Poza tym, kiedy jedna z grup jest poza Raciborzem, druga jest zawsze na miejscu, aby szybko zareagować na każdy alarm. Nasze grupy są jednocześnie patrolami prewencyjnymi. To nie jest tylko tak, że jedziemy, aby złapać złozieja, a pozatym sobie siedzimy. Patrol ma na celu zaobserwować wszelkie niepokojące zmiany lub niedociągnięcia: niedomknięte okna, bramy wjazdowe itd. Podczas patrolu wchodzimy na obiekt, klamkujemy drzwi, obchodzimy teren, spradzamy okna. Oprócz zwykłych latarek mamy jeszcze mocne halogeny, aby móc wszystko jak najdokładniej sprawdzić nocą. Oczywiście jest jeszcze alarm włamaniowy, zgłaszany przez dyspozytora, na który natychmiast reagujemy. O wszelkich zaistniałych zniszczeniach informujemy dyspozytora. Wiadomo w jakich godzinach do nich doszło - te dane są często pomocne dla policji, z którą, nota bene, nie należy nas mylić. W nocy dzieją się naprawdę przeróżne rzeczy. Często jeździmy na stacje benzynowe skąd mamy sporo alarmów napadowych, są one najskuteczniejsze, np. ostatnio w Biedronce przy Reymonta, dzięki takiemu alarmowi koledzy ujęli 4 osoby przyłapane na kradzieży.

W "Raporcie pracy ochrony" istnieje informacja o liczbie fałszywych alarmów, skąd się one biorą?

Niektóre są wynikiem przypadkowego naciśnięcie przycisku napadowego. Czasem alarmują czujki na obiektach: np. czujki ruchu. Przykładem może być sytuacja kiedy mocno podkręcony grzejnik wywołuje silniejszą cyrkulację powietrza i żaluzje zaczynają wachlować wyzwalając alarm. Jeśli jest tylko jeden taki alarm, obiekt dokładnie się sprawdza i nie ma potrzeby, by kogoś wzywać, po to właśnie ma tą ochronę, żeby sobie spał spokojnie. (Jeśli jest tych alarmów więcej, usterkę naprawiają odpowiednie osoby.) Chyba, że ktoś w karcie obiektu zaznaczy, że chce być powiadamiany o każdym alarmie, o każdej porze dnia i nocy - nie ma problemu. Dyspozytor dzwoni i go budzi:) Z każdym właścicielem te procedury ustala się indywidualnie. Najczęściej o takich wydarzeniach klienci chcą być powiadamiani następnego dnia rano.

Czy spotykacie się z sytuacjami niebezpiecznymi?

Reakcja na alarm z przycisku napadowego zazwyczaj łączy się z jakimś ryzykiem, bo nigdy nie wiadomo na kogo się trafi, są to przeważnie alarmy ze stacji benzynowych: Statoil, BP, Shell. Tam jest najwięcej przypadków kradzieży i aktów wandalizmu. Niebezpieczne sytuacje częste były w barze "Darek" na Opawskiej (dziś już go nie ma). Tam byliśmy praktycznie codziennie, notorycznie zdarzały się bójki, a nieraz ktoś z nożem biegał... Po odpowiedniej dawce alkoholu wiele osób staje się bardzo agresywnych i zupełnie nieobliczalnych.

Jedyną osłoną w razie ostrzału (gdy chcemy ukryć się za samochodem) może być silnik samochodu. Na filmach pokazuje się akcje jak na obrazku poniżej. W praktyce byłoby to samobójstwo: kula przejdzie bez problemu nawet przez parę drzwi! Nawet kilka warstw takiej blachy nie stanowi problemu dla kuli z pistoletu a co dopiero z jakiejś lepszej broni - tłumaczy Andrzej.
 
Czy w takich przypadkach używacie broni palnej?

Oczywiście mamy taką możliwość, ale staramy się tego nie robić. To jest naprawdę niebezpieczne, a my nie zamierzamy zgrywać bohaterów z amerykańskich seriali.

Co uważa Pan za atuty firmy?

 • Między innymi to o czym już mówiliśmy: wszyscy nasi ochroniarze posiadają licencje.
 • Samo posiadanie broni pociąga za sobą dodatkową kontrolę firmy przez Komendę Wojewódzką Policji z Katowic. Niektóre firmy nie mające pozwolenia na broń stosują straszaki: zwykłe pistolety na kulki łudząco podobne do prawdziwych.

 • Mamy dwa zapasowe samochody więc nie zostaniemy bez środka transportu nawet w razie awarii dwóch, które jeżdżą.

 • Kolejnym atutem jest fakt, że mamy kilku swoich instalatorów i serwisantów alarmów.

 • Współpracujemy z inną firmą ochroniarską - Erą.

    

Sam od czasu do czasu robię ochroniarzom niespodziewane kontrole i sprawdzam czy dobrze wykonują swoje obowiązki, czy należycie sprawdzają obiekty, czy czegoś nie zaniedbują.

Dziękujemy za rozmowę.

 

Galeria z nocnego patrolu.

tn_noc_zmiana

Niezależnie od warunków atmosferycznych, każdej nocy wyjeżdżamy na patrol. To nasza codzienność.

tn_noc_zmiana_1

 

tn_noc_zmiana_2

To nie jest przyjemna przejażdżka samochodem, przy każdym patrolowanym obiekcie trzeba się zatrzymać.

tn_noc_zmiana_3
Wjechać w podwórko, ciemną uliczkę, dziurawą polną drogę.

tn_noc_zmiana_10

Sprawdzić okna, drzwi, kłódki.

tn_noc_zmiana_11
Trzeba być gotowym na każdy wezwanie, niezależnie od tego czy alarm jest fałszywy czy nie - tego nigdy nie wiadomo.

tn_noc_zmiana_12

Czasem noc jest "spokojna" tak jak dziś: mamy tylko jeden fałszywy alarm.

tn_noc_zmiana_13

Sprawdzamy obiekt.

tn_noc_zmiana_6
i jedną interwencję...

tn_noc_zmiana_15
tu już wszystkim jest mniej przyjemnie...

tn_noc_zmiana_16
Sprawy zwykle toczą się szybko, a przestępcy udaje się uciec...

tn_noc_zmiana_18
ale nie tym razem!

tn_noc_zmiana_19_copy

Nieproszony gość jest uzbrojony!

tn_noc_zmiana_23

Nie dyskutujemy!

tn_noc_zmiana_23

Czasem akcji jest nawet kilkanaście... mamy ręce pełne roboty.

tn_noc_zmiana_4

A większość z Państwa myśli, że w zacisznym i ciepłym kantorku popijamy kawę...

 

Sprawdzamy obiekt.
Współpracujemy z firmami:
  Odwiedź nas też na:
  • www.safelab.pl
   systemy powiadamiana ludności Wejdź »
  • www.cnc3d.eu
   usługi cięcia CNC Wejdź »
  Raport pracy ochrony:
  Ostatnia zmianaSumarycznie od 01.07.2000
  Sprawdzone obiekty:238Sprawdzone obiekty:842 528
  Przejechane km:252Przejechane km:747 051
  Interwencje:1Interwencje:1 082
  Fałszywe alarmyFałszywe alarmy
  systemy Northern1systemy Northern1 032
  systemy innych firm3systemy innych firm12 580