Realizacje
Jak się sprawdza monitoring w szkołach?
Jak się sprawdza monitoring w szkołach?
Northern | 18 lutego 2010

O systemie wizyjnym i antywłamaniowym rozmawiamy z Andrzejem Ciesielskim, Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 15 w Raciborzu.

 

 Jak zaczęła się współpraca z Northern?

A. Ciesielski: Pierwsze kontakty z Waszą firmą zaczęły się od zamontowania czujek ruchu. Mieliśmy spory problem z wandalizmem: często wybijano nam szyby. Odkąd Firma zainstalowała system alarmowy, połączony z patrolami i grupami interwencyjnymi, te kłopoty się skończyły.

Jeśli chodzi o system wizyjny - jego rozbudowa trwała trochę dłużej: pierwsze dwie kamery otrzymaliśmy od Ministerstwa.  Następnie, w 2008 roku, zainstalowaliśmy 16 kamer obejmujących parter i wejścia do szkoły. Ponieważ system szybko zaczął się sprawdzać, postanowiliśmy go rozbudować. W 2009 zainstalowanych zostało 10 dodatkowych kamer na wyższych kondygnacjach.

 
img_5343

Co to znaczy, że system się sprawdza?

A. Ciesielski: Przede wszystkim, daje możliwość weryfikacji i sprawdzenia pewnych faktów. Kiedy coś się zdarzyło, jak to bywa zazwyczaj, byli sami niewinni, a teraz już się tak nie da. Poza tym, monitoring działa też na podświadomość. Uczniowie szybko się do niego przyzwyczaili. Ponieważ mają świadomość, że wszystkie wydarzenia są rejestrowane, automatycznie znacznie wzrosła dyscyplina. System ma działanie psychologiczne nie tylko na uczniów, ale i na pracowników oraz petentów. Oprócz tego, nie ma teraz potrzeby zatrudniania dodatkowej osoby odpowiedzialnej za porządek i dyscyplinę, jak woźny, która i tak nie byłaby w stanie objąć dozorem tak dużej placówki.

 
img_5344

Jak się na to zapatrują rodzice?

A. Ciesielski: Są bardzo zadowoleni. Niedawno przeprowadziliśmy ankietę, z której to jasno wynika. Większość z nich jest nawet zdania, że przydałoby się jeszcze kilka kamer. Znacznie wzrosło poczucie bezpieczeństwa i rzeczywiście zwiększył się jego poziom.  W tak dużym obiekcie, w którym przebywa obecnie prawie siedmiuset uczniów, nietrudno było o dewastacje i bójki. Zresztą, dzisiejszy świat bardzo się zmienił, nie można go porównywać do tego co było kiedyś, stąd też potrzeba zastosowania zupełnie innych środków.

Dziękujemy za rozmowę.

 img_5337

Współpracujemy z firmami:
  Odwiedź nas też na:
  • www.safelab.pl
   systemy powiadamiana ludności Wejdź »
  • www.cnc3d.eu
   usługi cięcia CNC Wejdź »
  Raport pracy ochrony:
  Ostatnia zmianaSumarycznie od 01.07.2000
  Sprawdzone obiekty:238Sprawdzone obiekty:842 528
  Przejechane km:252Przejechane km:747 051
  Interwencje:1Interwencje:1 082
  Fałszywe alarmyFałszywe alarmy
  systemy Northern1systemy Northern1 032
  systemy innych firm3systemy innych firm12 580